Ostatnio po klęsce topowych Wilson Audio postanowiłem poszukać kolejnych ciekawych urządzeń o możliwe dobrym stosunku jakość/cena. Po znakomitych Pylon Jasper 25mk2 przyszło mi na myśl, że przydałby się jakiś godny wzmacniacz w zbliżonej cenie i równie wysokiej jakości.

Mając w głowie znakomitą wersję z referencyjnej serii Cayina 845 Pro postanowiłem przyjrzeć się bliżej mocniejszej nowalijce czyli Cayin Soul 170i. Producent z dwóch lamp KT170 na kanał “wycisnął” aż 130W. W najbliższych tygodniach sprawdzę jak 30 lat funkcjonowania tego chińskiego giganta od wzmacniaczy lampowych przełożyło się na wrażenia soniczne produkowanych urządzeń.

BUDOWA:

Na przykładzie tego wzmacniacza widać jak zmienia się chińska gospodarka i chińskie produkty klasy premium. Niegdyś Państwo Środka słynęło jedynie z niskich cen i słabej jakości. Dzisiaj mamy do czynienia z gospodarczym gigantem rozpychającym się również w klasie premium. Nadal płacimy mniej niż za produkty europejskie ale otrzymujemy znacznie więcej w tej samej kwocie. Godzimy się na mniejszy prestiż ale cieszymy poziomem wykonania urządzeń 2-3 krotnie droższych. Z czasem ceny i rozpoznawalność marek się zrówna, widać ten trend w wielu dziedzinach gospodarki. Moim zdaniem przestaje mieć sens przebieranie chińskich wzmacniaczy jak to robi np. Ayon Audio. Po co wstydzić się miejsca produkcji? Lepiej zakupić oryginalnie oznaczony produkt niż przepłacać za przebierańca udającego urządzenie europejskie.

Wzmacniacz jest wyjątkowo solidnie wykonany, 40kg nie bierze się z powietrza. Znakomicie sztywne chasis, gruby front z aluminium, solidne płyty nośne, gruba kratka na lampy oraz puszki na transformatory ważą swoje. Do tego rozbudowana sekcja zasilania, Ciężkie transformatory głośnikowe i zasilające. Pięknie położony lakier, wysokiej jakości anodowanie, detale wykończone złotem i chromem świadczą o wysokim wkładzie materiałowym.

Solidne, złocone gniazda rca oraz XLR, miedziowane gniazda głośnikowe, niebieski ALPS, japońskie przekaźniki Panasonic, kondensatory w zasilaczu Nichicon, kondensatory sprzęgające REAL CAP, miedziowane z unikatowej serii produkowanej dla Cayina. Do tego metalizowane oporniki. Ciężki i bardzo wygodny pilot oraz komplet lamp TUNG SOLA i lampa prostownicza RCA NOS w zestawie fabrycznym! Bardzo estetyczna i praktyczna gałka regulacji głośności, z podświetlanym paskiem wskazującym obecny poziom głośności. Porównajcie jakość tego wzmacniacza z OCTAVE, MASTERSOUND czy NEW AUDIO FRONTIERS a zobaczycie jaka przepaść na korzyść Cayina je dzieli.

Urządzenie z “miękkim startem”, bardzo ciche zarówno pod kątem transformatora zasilającego jak i ewentualnych szumów w kolumnach. Wspominam o tym ponieważ wiele drogich i bardzo drogich konstrukcji ma z tym problem.

Brzmienie:

Opis wkrótce…

DANE TECHNICZNE:
* Moc wyjściowa UL 130W + 130W (tryb ultraliniowy)
* Moc wyjściowa TR 75W+75W (tryb triody)
* Pasmo przenoszenia: 5Hz~50kHz (-3dB)
* THD: 0,2% (1kHz)
* Stosunek sygnału do szumu: 97dB
* Czułość wejściowa: 420mV (zintegrowany tryb)
* Czułość wejściowa: 1300mV (Pre-IN)
* Impedancja wejściowa: 100kΩ
* Impedancja wyjściowa: 4Ω,8Ω
* Maksymalny pobór mocy: 680 W
* Lampy : 22DE4*1, ECC83S*2, 6SN7*2, KT170*4

* Waga 40kg
* Szer. × Gł. × Wys.: 430 × 448 × 238 mm

Cena 36000zł.

Jeden komentarz

  1. Dzień dobry. Nic dodać nic ująć jeżeli chodzi o wrażenia z budowy autora, w zupełności się zgadzam, mam porównanie do Octave 70SE. Z tym że ja mam Cayin CS 150 na lampach KT 150. Czekam na wrażenia z brzmienia mogą ale nie muszą być tych na lampach KT 150. Pozdrawiam

    Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *