Od dłuższego czasu prosicie mnie abym poszukał dobrze wykonanych sprzętów za „normalne” pieniądze. Postanowiłem podjąć rękawice i znalazłem krajowe Pylon Audio Jasper 23. Markowe komponenty, piękne wykończenie i oryginalna bryła zachęciły mnie do testów.

Pylon Audio to Polski producent szeregu zespołów głośnikowych, podwykonawca obudów dla kilku zagranicznych, znanych firm z branży, producent przetworników a ostatnio nawet stolika audio. Firma z Jarocina prężnie się rozwija i coraz odważniej wkracza ze swoją ofertą na rynki zagraniczne. Jako fan krajowych wyrobów nie mogłem sobie darować poznania ich obecnej, flagowej serii Jasper. W skład zestawu wchodzi monitor Jasper 18, mała podłogówka Jasper 23 oraz największy Jasper 25 MK2. Czy jedne z flagowych kolumn tego producenta przypadną do gustu mojej wybrednej personie?

Budowa.

Pylon Audio Jasper 23 to bardzo charakterystyczne kolumny. W zalewie modeli na rynku bardzo ciężko przebić się z oryginalną a zarazem elegancką formą. Stylistyka krajowych kolumn z pewnością może się podobać. Smukła sylwetka, jedynie 166mm szerokości, kusząco wyprofilowana ścianka przednia oraz tylna oprócz miłych dla oka łuków zapewnia skuteczne rozproszenia fal stojących wewnątrz obudowy. Dodatkowe wieńce wewnątrz zwiększają sztywność konstrukcji. Lakier… Ten zasługuje na osobny opis. Do wyboru mamy 4 rodzaje lakieru: matowy, półmatowy, połysk oraz metaliczny połysk! Oprócz tego w standardzie wybieramy pomiędzy czarną oraz biała wersją kolorystyczną. Za dopłatą 10% możemy wybrać indywidualny odcień z palety RAL. Takiego bogactwa wyboru jeszcze nie widziałem. Widać, że firma jest wyposażona w profesjonalną lakiernię i wyspecjalizowanych fachowców ponieważ nie znalazłem żadnych błędów lakierniczych. Nawet na krawędziach i połączeniach ścianek nie ma się do czego przyczepić. Żadnego „zlewania”, „skórki pomarańczy” ani innych wad. Po prostu ideał. Mam nadzieję, że wszystkie egzemplarze są tej samej, znakomitej jakości. Przetworniki wpasowano bardzo starannie, nie ma żadnych przerw czy nadmiernych luzów. Z tyłu znajdziemy estetyczną płytę ze złączami w standardzie bi-wire. Przyłącza akceptują gołe przewody, widełki oraz „banany”. Trzpienie są spłaszczone co pozwala zamontować kable z mniejszym rozstawem widełek jak MIT i Transparent. Jaspery 23 spoczywają na czarnej stopie z wyraźnym prześwitem i wklejonym paskiem aluminium, co jeszcze dodaje wizualnej zwiewności i lekkości. W komplecie otrzymujemy maskownice montowane na magnesy oraz kolce. Dwa tunele bass-reflex sugerują zwiększoną odległość od tylnej ściany i osobiście zalecam minimum 80-100cm odległości. Zwrotnica to kilka cewek rdzeniowych, 2 kondensatory elektrolityczne, a w kluczowych sekcjach średnio-wysokotonowych lepszej klasy cewka powietrzna oraz kondensatory plipropylenowe Jantzena. Dla fanów tuningu już widzę spore możliwości, zwłaszcza że przetworniki to światowa czołówka i ewenement w tej klasie cenowej.

Znając realia rynkowe oraz marże dystrybutorów i sklepów, które często wynoszą ponad 50% kosztów końcowych zastanawiam się jak na Boga w kolumnie za niecałe 20kzł brutto w detalu producent umieścił komplet duńskich Scan Spekaów o wartości prawie 5000zł! Na wysokich tonach spotkamy Scan-Speaka na D26060/913000 czyli topowego Peerlessa P810921 włączonego do oferty tego duńskiego giganta. Jeszcze większe zaskoczenie to 4szt dobrze znanych, nacinanych Revelatorów Scan-Speak 15W/8531G00 – koszt jednego to 1040zł! Szybko podliczając wszystkie poniesione wydatki, fikuśną obudowę, piękny lakier, wybitne przetworniki w tej cenie seryjnie wytwarzanego produktu jest NIESPOTYKANE! Nie chcę liczyć marży producenta ale wiem jedno, kupię te kolumny do drugiego pokoju zanim się w Jarocinie zorientują i podniosą cenę 🙂 Ostatnio miałem do czynienia z kolumnami DeVore Fidelity Gibbon Super Nine za 40 000zł w środku taniutkie Seasy za 2kzł detal! Toż to gorzej niż w Pylonach Diamond za 8kzł. Ten szok, spowodował iż zabieram się za nową serię materiałów o budowie popularnych kolumn i wszystkich grzeszkach, które producenci chcą przed Wami ukryć.

Brzmienie:

Kolumny miały zapewnione doborowe towarzystwo, podejrzewam że nikt wcześniej nie testował ich z topowym setem dCSa, unikatowymi monoblokami WM300 czy kompletnym okablowaniem Mita i Transparenta. Dokładny opis platformy testowej tutaj: LINK Całość odsłuchiwana w całkowicie zaadaptowanych akustycznie pomieszczeniach.

Jaspery 23 to przemyślany koncept brzmieniowy, patrząc na same przetworniki obawiałem się ostatnio panującej mody na wyeksponowanie górnej części pasma i nadmierną natarczywość lub analityczność. Na szczęście zostałem mile zaskoczony. Góra pasma to bardzo wysoka kultura grania. Krajowe kolumny nijak nie są nachalne czy agresywne w tym zakresie pasma. Góra jest wręcz łagodna i stonowana. Wysokie tony świetnie splecione z resztą pasma stają się uzupełnieniem a nie osobnym bytem. Kolumny doskonale znikają w pomieszczeniu, budowana scena jest jak najbardziej poprawna a proporcje konkretnych instrumentów prawidłowe. Wysokie składowe w mgnieniu oka wypełniają przestrzeń kreując dokładny i stabilny obraz stereofoniczny. Ten przetwornik Scan Speaka znam z dwóch innych konstrukcji i muszę przyznać, że konstruktorzy Pylona zaaplikowali go zdecydowanie najlepiej. Wysokie tony są przyjemne w odbiorze, wystarczająco namacalne i klarowne. Posiadają przyjemną w odbiorze nutkę analogowości co dobrze kompensuje szybki charakter Revelatorów. Oczywiście w skali bezwzględnej da się wyciągnąć więcej precyzji czy wybrzmień ale w tym przedziale cenowym nie ma się do czego przyczepić. Stanisław Soyka na płycie „Action Direct Tales występujący wspólnie z Buba Badjie Kuyateh wręcz urzeka nośnością swego wokalu a jego kompan hipnotyzuje rozciągającymi się po horyzont wybrzmieniami egzotycznej kory. Struny instrumentu posiadają bardzo dobre nasycenie barwowe, są soczyste, szybkie i energetyczne. Każde muśnięcie oddane jest rzetelnie i przekonywująco. Instrument posiada klarowne i nośne brzmienie bez cienia szorstkości czy zbędnej nachalności. To ważna cecha ponieważ przetworniki średnio-niskotonowe wręcz rwą się do grania. Revelatory bywają nieco suche i twarde w średnicy pasma, tutaj inteligentny zabieg strojenia i właściwy dobór kopułki nie pozwala na utwardzenie wyższej średnicy. Dzięki temu otrzymujemy szybie i konturowe ale wystarczająco gładkie i przyjemne w odbiorze średnie tony. Wokale podawane są w mocny i koherentny sposób. Spójność nie pozostaje zakłócona a ekspresja i dynamika środka to bardzo mocny atut. Niezależnie czy przyjdzie nam ochota na albumy Metallica czy popisy wokalne Anny Marii Jopek będziemy w pełni ukontentowani a nasze uszy podziękuję za wybór Jasperów do swojego zestawu. Oczywiście jak ktoś oczekuje syropu i olbrzymiego nasycenia to raczej nie ten adres. Pylony to rześka i energetyczna kolumna ale utrzymywana w ryzach i niewkraczająca w rejony „złych manier” brzmieniowych. U mnie najlepiej spisywała się z mało znanym aczkolwiek znakomitym wzmacniaczem B.M.C Audio C1, który pięknie dopełniał zakres średnio-niskotonowy i wydobywał pełnię wybrzmień z góry pasma. Małe Jaspery niech Was nie zwiodą, potrzebują duże dawki prądu i jak najlepszej elektroniki towarzyszącej. Odwdzięczą się wtedy niespotykaną dynamiką i werwą. Zwłaszcza bas potrafi być zaskakujący. Patrząc na wielkość przetworników myślimy raczej o plumkaniu do kolacji a nie popisach Dire Straits i tutaj Was zaskoczę. Te małe skurczybyki rwą się do grania i kipią energetyką średniego i wyższego basu. Masowania brzuszka nie będzie ale werbel czy stopa potrafią zaskoczyć. Szybkość i siła jest znakomita. Niezależnie czy sięgniemy po arcydzieła fortepianowe Brahmsa czy Chopina uzyskamy ten sam doskonały efekt. Struny są szybkie, konturowe i mocne. Narastanie i wygaszanie dźwięków jest natychmiastowe a barwa i nasycenie w zupełności wystarczające. Gitara Marcusa Millera wręcz eksploduje energią a co najważniejsze nie ma mowy o jakiejkolwiek rozlazłości czy przeciąganiu dźwięków. W oceanie tandety basowej w tym przedziale cenowym Pylony wyznaczają nową jakość. Jednostajna pulpa basowa w Pylonach absolutnie nie ma miejsca, bas Jasperów ociera się o hi-endowe korzenie. Jeżeli ktoś ceni jakość zamiast ilości i woli zjeść steka zamiast hamburgera z sieciówki to jest właściwy wybór. Fani rocka, popu czy jazzu będą ukontentowani, ciesząc się werwą i klarownością. Fani klasyki docenią piękno bryły wiolonczeli, dostrzegą różnice w wysokości tonów basu i zaczną go postrzegać jako zespół dziesiątek pojedynczych dźwięków a nie jednostajnego buczenia przykrywającego całe pasmo akustyczne. Dzięki przemyślanemu strojeniu bass-reflexu wzrosła masa dźwięku i jego dociążenie. Efekt? Nie występuje nieprzyjemne osuszenie czy odchudzenie najniższych składowych. W tym przedziale cenowym wszystkie konstrukcje to mniejszy lub większy kompromis pomiędzy ceną produktu i możliwościami sonicznymi. Pylon Jasper 23 to przemyślany projekt, zarówno wizualny jak i soniczny. Słychać, że projektanci włożyli dużo wysiłku aby zniwelować słabsze strony zastosowanych przetworników i wydobyć z nich pełnię możliwości. Moim zdaniem udało się osiągnąć bardzo dobry rezultat.

Pylony to pięknie wykonane kolumny, doskonale pasujące do nowoczesnych wnętrz. Ocierają się w wielu aspektach o rejony hi-endu za nieprzyzwoicie niską cenę. Nie znam drugiego, masowo produkowanego zestawu kolumn z tak drogimi elementami składowymi i ceną detaliczną w okolicach 20 000zł. Z zagraniczną metką z przodu spokojnie może widnieć 5 lub 6 w cenie i nikt nie miałby najmniejszych pretensji. Niebawem postaram się przetestować najwyższy model z serii Jasper 25 Mk2, rozochocony brzmieniem 23- trójek ciekaw jestem czy można jeszcze lepiej w podobnej cenie, może to będzie już rozbój w biały dzień?

Z czym łączyć? Z tego przedziału cenowego zalecam posłuchać urządzeń B.M.C. Audio, dla mnie to odkrycie ostatnich lat. Równie piękne i doskonale wykonane komponenty za niewygórowane kwoty. Warto dobrać mocne wzmacniacze o dużej wydajności prądowej. Wysokie modele Sansui, Electrocompaniet czy wydajne lampy Audio Researcha będą godnym towarzystwem. Z tańszych wzmacniaczy Cayin lub krajowe wyroby na KT150, EL34 będą opcją wartą rozważenia. Źródło przynajmniej klasy Denafrips Pontus. Venus a najlepiej dCS Debussy, Waversa WDAC3 lub wyżej. Jaspery potrafią znacznie więcej niż wynika z ich ceny więc nie żałujcie na godnych kompanów.

B.M.C doskonały kompan dla krajowych Jasperów.

Specyfikacja Techniczna:

  • Impedancja: 4 Ohm
  • Pasmo przenoszenia: 35 Hz – 20 kHz
  • Moc (nominalna/maksymalna): 100 W / 200 W
  • Efektywność: 88 dB
  • Głośniki:
    • wysokotonowy: Scan-Speak D2608/913000
    • niskotonowy: Scan-Speak 15W/8531K00 x2
  • Maskownica
  • Nóżki filcowe
  • Wymiary (szer. x wys. x gł.): 166 x 992 x 401 mm
  • Waga (netto): 26 kg
  • Cena 20 000zł

10 komentarzy

  1. strzał w dziesiątkę. Bardzo ciekaw jestem jak wypadną. Kolumna z aspiracjami, bo niższe modele całkiem ,całkiem. Grały dziarskim zwinnym dżwiękiem raczej do gitarowych utworów ,niż smyczkowych.

    maxxx
  2. Sam jestem szczęśliwym posiadaczem Jasper 25.. porównywałem w salonie różne inne kolumny podłogowe nawet trzykrotnie droższe ale całokształtem te przypasowały mi najbardziej. Dodatkowo cieszy fakt iż jest to produkt z naszego kraju:) Połączone są z Hybryda Vincenta SV-700 oraz CD-S7.

    Kamil Z.
  3. Witam serdecznie
    Niezmiernie przyjemnie czyta się pańskie recenzje, dosadne, prawdziwe i obiektywne.
    Niestety w branży audio teraz wszystko jest zachwalane i w zasadzie każdy sprzęt jest oceniany świetnie, dlatego bardzo cenię sobie Pana zdanie, rzeczowe podejście do tematu oraz wynikającą z tego prawdę.
    Jest Pan chyba jedną z nielicznych osób na których recenzjach się wzoruję oraz z ogromną przyjemnością czytam
    Było by mi niezmiernie miło gdyby udzielił mi Pan porad w doborze sprzętu, już mówię o co chodzi
    Po przeczytaniu powyższego testu na temat Pylon Jasper 23 postanowiłem przesłuchać owe kolumny i idealnie wpisują się w mój gust muzyczny
    Pokój jakim dysponuję to ok 21 m2 dość dobrze zaadaptowany jak na warunki salonowo-mieszkalne, kolumny oddalone od regałów za nimi o ok 120 cm i od ścian bocznych 110 cm w odległości od siebie 230 cm i tyleż samo do słuchacza
    Obecnie gra to na pylon diamond 25 oraz zestawie atolla IN 100 CD100 oczywiście szału mnie ma ale jakoś to gra, dlatego chciałbym pójść na wyższy poziom
    Wstępnie wytypowałem do jasperów 23 takie wzmacniacze :

    Copland CSA 150, Copland CSA 100, Canor AI 2.10 , Norma Audio Revo IPA-70B , Moon 250i v2 , gato audio amp-150 , Atoll in 300

    Oraz odtwarzacz Teac VRDS- 701

    Chciałbym w całości zamknąć się w ok 30 tyś. wzmacniacz + odtwarzacz
    pomijam transporty CD oraz DAC, wolę mieć jedno urządzenie, oraz jeśli chodzi o wzmacniacze to lampy odpadają, skupiam się tylko na tranzystorach i hybrydach
    Najbardziej z tych wzmacniaczy przemawia do mnie Copland CSA 150 ewentualnie 100 i powinien poradzić sobie z wysterowaniem Jasperów
    Proszę mi powiedzieć czy taki zestaw jaspery + copland + teac miałby sens i zagrało by to dobrze, ewentualnie gdyby podpowiedział Pan co jeszcze jest wartego jeśli chodzi o wzmacniacz i dobrze by napędziło oraz zgrało się
    Odtwarzacz mogę mieć za ok 12 tyś więc na wzmacniacz pozostało by 18 tyś
    Liczę na Pana propozycje, jakby podał Pan kilka godnych wzmacniaczy, ewentualnie odtwarzaczy CD, ale myślę że ten Teac to już dość dobry poziom i raczej bym przy nim pozostał
    Z góry dziękuję
    Z wyrazami Szacunku
    Wojtek

    Wojciech
    1. Odtwarzacz można kupić nowy żeby nie ryzykować. 701 spokojnie kupi Pan za 8-9kzł. Wzmacniacz tranzystorowy, za który będzie Pan dziękował i prześle trunek w podziękowaniu to… Karan KAI 180 mk2. To jest inny świat w stosunku do w/w zabawek. Tylko używany ale to kawał pięknie wykonanego i co najważniejsze doskonale brzmiącego wzmacniacza. Brać póki są jakieś do kupienia. Gwarantuję, że szybko się Pan z nim nie rozstanie. Po zakupie można porównać z tymi, które Pan wymienił. Będzie śmiesznie!

      SzymonFaber
      1. Niewątpliwie jest to kawał porządnego pieca, słyszałem o nim tylko same dobre rzeczy, niestety tylko z drugiej ręki, a w grę wchodzi sprzęt tylko nowy ( raczej żony nie przekonam do używki w takich pieniądzach )
        Wiadomo, na tle wyżej wymienionych to inny świat, ale jakby Pan miał w tych granicach 20 tyś za nowy coś dobrać do jasperów 23, już nie mówię że zagrało by to wybitnie, ale bardzo satysfakcjonująco na tyle, że dawało by jednak przyjemność z odsłuchów to co by Pan polecił. 20 tyś to już też nie mała kwota i może jakieś perełki by się znalazły, Niezmiernie zależy mi na Pana sugestii, bo cenię sobie Pana osłuchanie, wiedzę i doświadczenie i zakładam że wiele różnorakiego sprzętu, nawet tego z niższej półki przewinęło się przez Pana ręce. Liczę na pomoc
        A jeśli chodzi o odtwarzacz Teac VRDS -701 to dobry wybór? Wydaje się jednym z ciekawszych jakie można kupić w jeszcze sensownych pieniądzach
        Z góry dziękuję i liczę na jakieś podpowiedzi, może być nawet kilka sugestii wzmacniaczy, tak abym mógł się zapoznać i mieć jakieś porównanie
        Pozdrawiam

        Anonim
        1. D0 20kzł za nowy wzmacniacz nie mam żadnego faworyta tranzystorowego. Musi Pan samodzielnie wyszukać najlepszą opcję dla Siebie. Dla mnie to już są zbyt duże kompromisy brzmieniowe. Lampę w tej cenie jeszcze się znajdzie ale Pan takowej nie chce.

          SzymonFaber
        2. Ja bym jednak kierował się jakością dźwięku… przecież dążenie do doskonałego dźwięku popycha nas do ciągłego udoskonalania systemu , za 20.000 można mieć doskonały wzmacniacz używany który zapewni świetny dźwięk , nowy ? Nawet nie będzie solidnie wykonany , sam kupiłem za radą Pana Szymona używany wzmak i od tego momentu zaczęło się dopiero granie 🙂
          Dziś

          Czarny
  4. Rozumię
    No nic muszę się uzbroić w cierpliwość i na spokojnie posłuchać różnych konstrukcji, może coś fajnego podpasuje
    Jeszcze jeden mi do głowy przychodzi, tylko musiał bym nieco nagiąć już i tak napięty budżet, ale może było by to tego warte, a mianowicie Electrocompaniet ECI 6 MKII
    Co prawda kiedyś słuchałem ECI5 MkII ale myśle że powinny grać zbliżoną sygnaturą, zapamiętałem go jako lekko ciepłego ale bardzo barwnie grającego z taką swoistą magią, no i powinien bez problemu wysterować głośniki, myślę że do jasperów mógłby podpasować, ewentualnie Luxman L-505uX Mark II / L-507uX Mark II też znakomite, ale tu już zbliżamy się do kwot 30 tyś, kurcze no może po dobrych rabatach za CD i wzmacniacz by się to udało
    Nic mi już do głowy nie przychodzi sensownego, a chciałbym mieć ten temat audio zakończony na dobrych wiele lat
    No nic, w każdym razie Dziękuję bardzo za podpowiedzi
    Pozdrawiam serdecznie

    Wojciech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *